بایدن محدودیت های قدرت آمریکا را پذیرفته است

یک کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه دموکرات ها از جمله جو بایدن محدودیت های قدرت آمریکا را پذیرفته اند، گفت: بر همین اساس آن ها تلاش می کنند که با تعامل بیشتر با کشورهای جهان منافع خود را تأمین کنند و در مناسبات خود در تعاملات بین المللی به دیدگاه ها و عقاید دیگر کشورها نیز تا حدودی توجه داشته باشند.
اسفندیار خدایی، در گفت وگو با ایسنا در تحلیل صحبت های جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل و اشاره بایدن به عزم آمریکا برای خروج از خاورمیانه و اینکه اکنون آمریکا بعد از ۲۰ سال درگیر جنگ نیست، اظهار کرد: یکی از دلایل تلاش آمریکایی ها برای خروج از خاورمیانه موضوع موازنه قدرت با چین است. قدرت چین به سرعت در حال افزایش است و همین موضوع مهار چین را برای آمریکایی ها سخت کرده است. آمریکایی ها می بینند که آن ها خود را در خاورمیانه گرفتار کرده اند و هر ساله باید مبالغ زیادی صرف حضور در این منطقه کنند و بخشی از انرژِی خود را در این منطقه صرف کنند و این موضوع آن ها را تا حدودی از عرصه رقابت با قدرت های بزرگ از جمله چین دور کرده است. 
وی ادامه داد: در همین چارچوب دولتمردان در آمریکا اعم از دموکرات و جمهوری خواه به دنبال این هستند که حضور آمریکا در خاورمیانه را به حداقل ممکن برسانند. از طرف دیگر افکار عمومی آمریکا نیز خواهان جنگ نیست و تلاش آمریکا برای خروج از خاورمیانه و عدم حضور در جنگ تا حدودی متأثر از خواست افکار عمومی این کشور نیز هست.
این کارشناس مسائل آمریکا همچنین در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به صحبت های جو بایدن مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال این است که در عرصه جهانی حضور پررنگ تری داشته باشد و تعامل خود را با کشورهای دیگر از جمله شرکای خود را در اداره مناسبات جهان‌ افزایش دهد، اظهار کرد: دموکرات ها از جمله بایدن محدودیت های قدرت آمریکا در عرصه جهانی را پذیرفته و می داند که باید بخشی از منافع خود را با تعامل با کشورهای دیگر تأمین کند. این در حالی بود که ترامپ به این موضوع توجه نداشت و این یکی از دلایل عدم موفقیت ترامپ در عرصه سیاست خارجی بود. چنانکه دیدیم سیاست او در ارتباط با مسائلی از جمله خروج یک جانبه از برجام حتی مورد استقبال همپیمانان اصلی این کشور نیز قرار نگرفت.
 خدایی با اعتقاد بر اینکه بایدن متوجه این محدودیت است، افزود: از دیگر سو آمریکایی ها می خواهند به گفته خود رهبری جهان را همچنان حفظ کنند. در همین چارچوب می بینیم بسیاری از ساختارها در نظام بین الملل براساس منافع آمریکا ایجاد شده است و این کشور سعی می کند از این چارچوب ها و ساختارها در راستای حفظ منافع خود و قدرت نمایی در عرصه جهانی استفاده کند.
وی ادامه داد: البته باید به این موضوع توجه داشت که با توجه به رشد اقتصاد کشورهایی چون چین، هند، برزیل و برخی دیگر ازقدرت های نوظهور، اقتصاد آمریکا در حال کوچک شدن است. چنانکه در همین چارچوب بودجه نظامی آمریکا نیز تا حدودی کاهش پیدا کرده است اما آمریکایی ها همچنان مدعی رهبری جهان آزاد هستند و دیگر کشورهای جهان نیز در راستای حفظ منافع خود با آمریکا سرشاخ نمی شوند و تا جایی که منافع شان اقتضا می کند با آمریکا همکاری و تعامل  می کنند.
انتهای پیام

نظرات بسته شده است.